PODUČAVAJU NAJHRABRIJU DECU, A SAD IH ČEKA KUKAVICA BEZ DUŠE Ovo je nova škola dečaka ubice: Nema zgradu i učionice, ali ima 80 prekaljenih nastavnika pred kojima je najteži đak

Osnovna škola “Dr Dragan Hercog”, u kojoj bi dečak ubica trebalo da završi osmi razred posle neformalnog izbacivanja iz Osnovne škole “Vladislav Ribnikar”, nije klasična škola sa učionicama prepunim dečije graje u dve smene, salom za fizičko ili dvorištem za igru tokom velikih odmora. Štaviše, ona ni nema svoju zgradu, već samo kolektiv od oko 80 nastavnika koji rade s osnovcima pacijentima koji ne mogu da nastave klasično osnovno obrazovanje.

Škola je osnovana davne 1969. godine i od prvog dana je zamišljena kao pomoć velikom broju dece koja su na kraćem ili dužem bolničkom lečenju.

Iz škole poručuju da su zdravstveni problemi sa kojima se susreću njihovi hrabri učenici raznovrsni i, nažalost, uglavnom složeni: maligne bolesti, dečja i cerebralna paraliza, mišićna distrofija, oboljenja kičmenog stuba, različite vrste povreda, autizam, psihički problemi…

– Zbog toga je različito i vreme njihovog zadržavanja u našoj školi, od nekoliko dana, dok su na lečenju u nekoj od bolnica, do više godina – poručuju iz škole.Najveći izazov za prekaljene nastavnike
Škola ima 80 nastavnika i defektologa koji širom Beograda svakog dana posećuju bolničke sobe i domove dece na lečenju, a kroz projekat “Učenje na daljinu” pružaju podršku i ovakvim učenicima na teritoriji cele Srbije.

Nastavno osoblje škole “Dr Dragan Hercog” je prekaljeno, a njihovi učenici su najhrabrija deca koja uprkos najtežim oboljenjima žele da nastave osnovno školovanje. Zato će za sve u ovoj školi biti ogroman izazov organizovanje nastave za jednog đaka bez duše, za dečaka ubicu koji je kukavički oduzeo 10 života u “Ribnikaru” tog kobnog dana i nije pokazao iskreno žaljenje zbog toga.

Iz OŠ “Dr Dragan Hercog” se nisu oglašavali povodom preuzimanja nadležnosti nad školovanjem dečaka ubice. Kako je objavio “Blic”, škola je juče uputila svoj prvi zvaničan zahtev Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu, gde je dečak smešten, za dobijanje stručne procene o mogućnostima njegovog nastavka školovanja.
Škola je osnovana davne 1969. godine i od prvog dana je zamišljena kao pomoć velikom broju dece koja su na kraćem ili dužem bolničkom lečenju.

Blic preporučuje
“BLIC” SAZNAJE Dečak ubica isključen iz OŠ “Vladislav Ribnikar”! Moguća su DVA MODELA po kojima će nastaviti školovanje
NAJHRABRIJI ĐACI Mesece provode u bolnici, u školu ne mogu da idu, zato ŠKOLA “DOLAZI” KOD NJIH
Majka dečaka ubice traži da on nastavi školovanje: Poslala pismeni zahtev u kojem se masakr u “Ribnikaru” ne pominje ni rečju
– Ako bolest sprečava dete da dođe u školu, škola će doći njemu – praktično je moto ove ustanove.

Hapšenje dečaka ubice
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RINGIER
Hapšenje dečaka ubice
Iz škole poručuju da su zdravstveni problemi sa kojima se susreću njihovi hrabri učenici raznovrsni i, nažalost, uglavnom složeni: maligne bolesti, dečja i cerebralna paraliza, mišićna distrofija, oboljenja kičmenog stuba, različite vrste povreda, autizam, psihički problemi…

– Zbog toga je različito i vreme njihovog zadržavanja u našoj školi, od nekoliko dana, dok su na lečenju u nekoj od bolnica, do više godina – poručuju iz škole.

Masakr je zavio celu Srbiju u crno
FOTO: SNEŽANA KRSTIĆ / RINGIER
Masakr je zavio celu Srbiju u crno

Najveći izazov za prekaljene nastavnike
Škola ima 80 nastavnika i defektologa koji širom Beograda svakog dana posećuju bolničke sobe i domove dece na lečenju, a kroz projekat “Učenje na daljinu” pružaju podršku i ovakvim učenicima na teritoriji cele Srbije.

Nastavno osoblje škole “Dr Dragan Hercog” je prekaljeno, a njihovi učenici su najhrabrija deca koja uprkos najtežim oboljenjima žele da nastave osnovno školovanje. Zato će za sve u ovoj školi biti ogroman izazov organizovanje nastave za jednog đaka bez duše, za dečaka ubicu koji je kukavički oduzeo 10 života u “Ribnikaru” tog kobnog dana i nije pokazao iskreno žaljenje zbog toga.

Iz OŠ “Dr Dragan Hercog” se nisu oglašavali povodom preuzimanja nadležnosti nad školovanjem dečaka ubice. Kako je objavio “Blic”, škola je juče uputila svoj prvi zvaničan zahtev Klinici za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu, gde je dečak smešten, za dobijanje stručne procene o mogućnostima njegovog nastavka školovanja.

Stručnjaci sa Klinike sada treba da dostave zvanično mišljenje da li je dečak ubica uopšte u stanju da nastavi školovanje. Od iste procene zavisi kako će dečak nastaviti nastavu, u kom trenutku će se gradivo iz osmog razreda naći pred njim i po kom nastavnom modelu.

Tek posle nalaza stručnjaka, OŠ “Dragan Hercog” će moći da donese dalje odluke u vezi sa školovanjem masovnog ubice iz “Ribnikara”. Najžalosnija je činjenica da devetoro njegovih vršnjaka koje je ubio u školi nikada neće imati tu šansu.

I pre korone radili onlajn nastavu
Jedna od opcija za školovanje dečaka ubice, na šta je država obavezna po sili zakona jer je i osnovno obrazovanje obavezno, jeste nastava na daljinu. Nastavno osoblje OŠ “Dr Dragan Hercog” je, na primer, i pre korone radilo na daljinu s đacima koji zbog zdravstvenih problema ne mogu da sede u kolektivu.

– To radimo sa decom koja su se lečila, pa su puštena kući, ali je njihov imuni sistem i dalje slab pa ne smeju da idu u kolektiv. S njima se nastava odvija putem interneta. Imamo programe i kabinet sa elektronskom tablom, kamerama, zvučnicima. Imamo dva takva odeljenja – kazao je “Blicu” svojevremeno direktor škole Zoran Aleksić.Kako objašnjavaju u školi, njihovo osoblje sprovodi tri vrste nastave: bolničku (u zdravstvenim ustanovama), kućnu (u domovima pacijenata koji se tamo oporavljaju) i nastavu na daljinu (kada je to jedini način da učenik ostane deo vaspitno-obrazovnog sistema).

Podrška u nastavi na daljinu se sastoji u organizovanju kontinuirane nastave za sve predmete uz poštovanje svih pedagoških principa i primenom informacionih tehnologija. Učeniku je omogućeno da prati predavanja i da ima pristup materijalima za učenje uz vežbanje, testiranje i proveru znanja.

Ono što je već sada izvesno jeste da dečaku ubici, ako nastavu bude pratio preko računara, na njemu neće biti omogućen nijedan drugi sadržaj osim zakonom propisane onlajn nastave.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*